fbpx

Mis on põiepidamatus ja kuidas seda leevendada?

Põiepidamatus ehk inkontinents on levinud tervisehäire, mille all kannatab igas vanuses inimesi. Inkontinentsi riskifaktoriteks võib olla vähene liikumine, ülekaal, kõhukinnisus, kohvi ja alkoholi liigne tarvitamine, suitsetamine ja teatud närvihaigused. Naistel esineb inkontinentsi ligi kaks korda rohkem kui meestel ja naiste pidamatusele aitavad kaasa rasedus, sünnitus ja naissuguhormoonide puudulikkus. Mõlemal sool esineb uriinipidamatust rohkem vanemas eas ja meestel ilmneb pidamatust koos teiste haigustega (nt eesnäärme haigus, põie üliaktiivsus).

Inkontinents võib häirida inimese igapäevast elu tugevalt ja sellest ei soovita piinlikkustunde tõttu avalikult ega ka arstiga rääkida. See omakorda takistab probleemiga tegelemist, sest olenevalt tekkepõhjustest saab seda ravida või leevendada.

Uriinipidamatusest rääkides tulevad teemaks absorbeerivad sidemed ja mähkmed, mis on pidamatusega toimetuleku vältimatu osa. Kui inkontinentsi hooldusvahendid õigesti valida, on tooted lekkekindlad, mugavad kanda ning tagavad kuiva voodi ja pesu. Õigesti valitud abivahend aitab säilitada normaalset elurütmi ja eneseväärikust.

 

Kuidas valida põiepidamatuse tooteid?

Mis on põiepidamatus ja kuidas seda leevendada? mähkmed seljas

Mähkme tüüp. Esmalt tuleb arvestada inimese individuaalsete vajaduste ja muredega: milline on tema liikumisvõime, kas ta vajab hooldusabi või suudab ta ise valitud abivahendit kasutada.

Mähkme suurus. Oluline on leida õige suurus, mis sobib. Ebasobiva suurusega tooted pole lekkekindlad ja nendest pole kasu. Mähkmete suurused on XS, S, M, L, XL, millest XS on kõige väiksem ja XL kõige suurem number. Tavaliselt on toodete pakkidel toodud puusaümbermõõdud sentimeetrites.

Mähkme imamisvõime. Mähkmete imavust näitab pakendil tilgasüsteem ja nimetus. Tuleb meeles pidada, et firmadel pole sama tilgasüsteem ja nende toodete imavus võib erineda. Tavaliselt kasutatakse päeval väiksema ja öösel suurema imavusega tooteid. Kui esineb lekkeid, tuleb järk-järgult suurema imavusega mähkmed valida.

Pidamatuse raskusastet on vaja teada, et leida piisava imavusega sobiv mähe või side. Põiepidamatuse astmeid on kolm – kerge, keskmine ja raske. Kerge pidamatuse korral erituvad üksikud tilgad aeg-ajalt kehalise pingutuse ajal ja kasutatakse diskreetseid pesukaitse sarnaseid sidemeid. Sidemeid kasutatakse tavalise aluspesuga ja need püsivad kindlalt paigal tänu sideme tagaküljel olevale kleepribale. Keskmise pidamatuse korral eritub uriin vähesest kuni suure hulgani ja raske pidamatuse korral puudub põie tegevuse üle kontroll täielikult.

Lisaks on inkontinentsi juures väga oluline nahahooldus eriti nendel, kellel esineb pidev ja raske pidamatus ning kelle liikumisvõime on piiratud. Pidamatus võib tekitada genitaalide piirkonnas ebameeldivat lõhna, infektsiooniohtu ja nahaärritusi. Nahka peab puhastama iga mähkmevahetuse järel sobiva hooldusvahendiga ja vajadusel kasutama niisutavat kreemi, sest kuival nahal on ärritus kerge tekkima.

Mähkmete ja muude uriinipidamatuse toodete nõustamine on Teresa Abivahendikeskuse esindustes üle Eesti etteregistreerimisel tasuta. Sidemete ja mähkmete lai tootevalik e-poes ja esindustes. Riigipoolse soodustusega on võimalik osta uriinipidamatuse abivahendeid

  • kõigil vanaduspensionäridel (mähkmetel arstitõendi vajadus puudub),
  • puudega lastel vanuses 3–18 a,
  • tööealistel, kellele on määratud kas osaline või puuduv töövõime/puue.

Lastel ja tööealistel on vajalik perearsti tõend ning laste enureesi korral mähkmetele eriarsti tõend.

 

Leia lähim Teresa esindus > või helista 611 6820.

Vaata uriinipidamatuse ja hooldusvahendite tooted >