Meie seas elavad imelised inimesed, kellest paraku palju ei teata. Ei teata nende pikkadest tööpäevadest, mis algavad sageli ammu enne kontoriinimese töö algust ja lõpevad alles hilisel õhtutunnil. Ei teata, et nad hetkekski ei lakka muretsemast või hoolitsemast ning et selle pinge all murdumist vältida, loodavad nad sageli vaid endale.
Need raudsed inimesed on omastehooldajad. Nad hoolitsevad kodus oma lähedaste eest, kes raskema või kergema haiguse tõttu enam ise endaga hakkama ei saa. Neid motiveerivad armastus ning kohuse ja kaastunne – kes veel, kui mitte oma pere ei peaks kandma hoolt nende eest, kes üksi toime ei tule?
Sageli ei oska või ei jõua omastehooldajad otsida oma probleemidele abi väljastpoolt ning kahjuks ei ole harvad ka juhtumid, kus sotsiaalabisüsteem neile oma abikäe ulatamata jätab.
Nendel lehekülgedel püüame seda vajakajäämist parandada. Kõrvalolevast menüüst leiate veebis lehitsetava “Omastehooldaja käsiraamatu” nii eesti kui vene keeles, kuhu on koondatud hulgaliselt praktilisi nõuandeid, kuidas lähedase hooldamise eri aspektidega paremini toime tulla.
Ühtlasi leiab siit ülevaate ka koduõendusteenusest, toodetest, õppematerjali haige hooldajale, video voodihaige hooldamisest ja abistamisest ning muud infot.
„Ka kõige õnnetumas elus on omad päikesepäevad ning keset liiva ja kivirähka omad väikesed õnnelilled,” on öelnud Hermann Hesse. Soovime, et nii hooldajate kui hooldatavate päevades õitseks õnnelilli üha rohkem.
Omalt poolt teeme omastehooldajate toetamiseks kõik, mis meie võimuses.
Omastehooldaja käsiraamat
Praktiline abivahend lähedase kodus hooldajale
Ilmumisaasta 2012.
Eesti keeles, pehmekaaneline, 144 lk.
Formaat 210×147 mm.
Väljaandja MTÜ Inkotuba.
Eesti keelne “Omastehooldaja käsiraamat” on tasuta, seda saab küsida Inkotubadest.
Leia allalaaditav Omastehooldaja käsiraamat käsiraamat.
„Omastehooldaja käsiraamatu“ vene keelne versioon on tasuline, seda saab osta Teresa esindustest.
“Omastehooldaja käsiraamatu” põhjalikult uuenenud kordustrükk on praktiline abivahend mitte ainult kodus lähedase hooldajale, vaid ka kõigile meditsiini- või sotsiaaltöö spetsialistidele, kes oma igapäevatöös omastehooldajatega kokku puutuvad. Raamatu andis koostöös Eesti Haigekassaga välja MTÜ Inkotuba.
Ametlikult hooldajatoetust saavaid isikuid on Eestis 15 400 inimest (2011. aasta jaanuari seisuga). Omastehooldajate ― kodus lähedasi hooldavate inimeste ― tegelikku arvu Eestis on raske öelda, aga see on kindlasti märksa suurem kui ametlike hooldajate arv.
Teemadel nagu kodune hooldamine, nahk ja hügieen, pidamatuse hooldus ja uriinipeetus, toimetulek halvatusega, ergonoomika, söömine ja seedimine ning palju muud jagavad raamatus kogemusi ja teadmisi oma ala spetsialistid Eestist. 2012. aasta alguses ilmunud täienenud käsiraamatusse lisandusid raamatu sihtgrupi ettepanekul ka uued teemad nagu kateteriseerimine, stoom, koduõendusteenus, omastehooldajate toetamine/nõustamine.
Esimese „Omastehooldaja käsiraamatu“ andis Inkotuba välja juba aastal 2003, järgmisel aastal ilmus kordustrükk ning aastal 2008 venekeelne omastehooldaja käsiraamat. Käsiraamat jagab praktilisi teadmisi ja näpunäiteid sellest, kuidas hooldamisega paremini hakkama saada: kuidas mõista hooldatavat, saada aru tema seisundist ja vajadustest, osata teda aidata. Lisaks leiab raamatust pisut nõu ka hooldaja iseendale, kuna ka tema vajab väga tuge, et mitte väsida või läbi põleda.
Koduõendus
Enamik inimesi eelistab elada oma kodus – isegi kui nad on haiged. Kodus säilitavad inimesed oma sõltumatuse ja väärikuse.
Mugav, tuttav ümbrus võib kiirendada tervenemise protsessi ja parandada elukvaliteeti.
Koduõendusteenust osutatakse patsiendi kodus, kes ei vaja aktiivravi ja haiglas viibimist.
Vajadus koduse õendusabi järele võib tekkida peale haiglast lahkumist, trauma- või operatsioonijärgselt, kroonilise haiguse ägenemise perioodil, keemia- või kiiritusravi ajal ja järgselt.
Kuigi teenuse vajalikkuse otsustab pere- või eriarst saatekirja alusel, on kogu teenuse osutamise protsess koduõe käes:
- Koduõde koostab õendusplaani, lähtuvalt patsiendi diagnoosist ja üldseisundist, vajadusel kaasab teisi spetsialiste.
- Teostab plaanis ette nähtud protseduure: seob haavu ja haavandeid, võtab analüüse, manustab ravimeid, mõõdab vererõhku, teostab lamatiste ja asendravi jne.
- Nõustab peale patsiendi ka tema lähedasi ja pereliikmeid. Õendusteenuse perioodi pikkus ja koduvisiitide sagedus tuleneb patsiendi tervislikust seisundist.
Õendusteenuse eest maksab täies mahus Haigekassa. Teenuse käigus kasutatavate ravimite eest tasub patsient ise. Oska küsida!