Uriinipidamatus ehk inkontinentsus on tahtmatu urineerimine koguses, mis põhjustab sotsiaalseid- ja hügieenilisi probleeme.
See on laialt levinud probleem ja Eestis arvatakse olevat 100 000 kuni 120 000 inimest, kellel esineb suuremal või vähemal määral uriinipidamatust. Probleemi saab enamikul juhtudel ravida ning kindlasti saab spetsiaalsete abivahenditega oma elukvaliteeti tõsta.
Uriinipidamatuse põhjused võivad olla väga erinevad: rasedus, tüsistused sünnitusel, menopaus, eesnäärme probleemid, kuseteede- ja põiepõletikud, kroonilised- või mitmed kaasuvad haigused, diabeet, neuroloogilised probleemid, kõhukinnisus, aga ka pidev raskuste tõstmine, rühihäired, istuv eluviis, vanus, ülekaalulisus ja vahel ka ravimite kõrvaltoime.
Uriinipidamatust esineb naistel ligikaudu kaks korda enam kui meestel – iga kolmas naine kogeb oma eluajal uriinipidamatust. Uriinipidamatuse all kannatavate naiste arv suureneb sünnituste arvuga – ligikaudu 10% naistest, kes on sünnitanud kolm last, esineb uriinipidamatus. Neli last sünnitanud naiste hulgas on protsent kasvanud 15-ni. 20% üle 65-aastastest ning vähemalt pooled hooldusasutuses elavad inimesed Eestis kannatavad uriinipidamatuse all. Meestest kogeb uriinipidamatust iga neljas üle 40aastane mees.
Ehkki uriinipidamatus on üldine probleem, püüavad inimesed seda sageli varjata nii lähedaste kui ka hoolduspersonali eest. Paljud uriinipidamatuse all kannatavad inimesed ei otsi kunagi vaeva leevendamiseks abi ega küsi nõu. Inimesed peavad intiimsete probleemide käsitlemist sageli piinlikuks, kuna nad ei mõista probleemi piisavalt hästi, ei soovi probleemi põhjuseid teada saada või kardavad vajalikku ravi. Uriinipidamatus avaldab inimese elukvaliteedile alati negatiivset mõju ja raskendab nii töötamist kui ka vaba aja veetmist. Uriinipidamatus võib hõlpsasti viia elust kõrvale tõmbumiseni ja sellega võivad kaasneda nii masendus kui ka häbitunne.
Teresa Abivahendikeskuses vastame kõigile põetus- ja pidamatusalastele küsimustele ning aitame valida sobivaimad sidemed, mähkmed ja muud abivahendid. Samuti anname nõu, kuidas neid õigesti ja säästlikult kasutada. Terviseprobleemi ilmnemisel saame vestluse käigus anda teile kasulikku teavet ja aidata probleemi mõista ning juhendame, kust alustada lahenduse leidmist.
Teresas on saadaval suurim valik erinevaid pidamatuse ja koduseid hoolduse tooteid ning abivahendeid vaata uriinipidamatuse tooteid
Teresa Abivahendikeskuses on samuti on saadaval kateetrid (ühekordsed – ja püsikateetrid) ja uriinikotid
ABIVAHENDEID SAAB OSTA RIIKLIKU SOODUSTUSEGA
Tervisekassa hüvitab uriinikotte ja kateetreid, samas kui Sotsiaalkindlustusamet hüvitab liikumis-, laste- ja olmeabivahendeid, põetus- ja hooldusvahendeid ning uriinipidamatustooteid. Eestis on abivahendid jagatud gruppidesse vastavalt nende funktsioonile ja igal grupil on oma ISO-kood ja soodustingimused. ISO-koodi ja soodustingimuste leidmiseks vaata vastavat nimekirja. ISO-kood märgitakse arstitõendile, et abivahendit saaks soodustusega osta või laenutada.
Sotsiaalkindlustusameti soodustusega saavad abivahendeid osta ja laenutada:
– puudega lapsed (kuni 18a)
– lapsed (kuni 18a) eriarsti tõendi alusel
– 16-17-aastased osalise või puuduva töövõimega inimesed
– tööealised puudega või vähemalt 40% töövõimetusega isikud
– tööealised osalise või puuduva töövõimega isikud
– õppivad puudega või osalise/puuduva töövõimega kuni 26-aastased
– vanaduspensionärid