Millist invatõstukit või kaldteed valida?

Invatõstukeid ja kaldteid on olemas mitmeid erinevaid liike. Millist toodet valida, sõltub paljustki keskkonnast ja kui palju ruumi on hoones või avalikus ruumis, millised on soovid, eesmärgid ja vajadused. Ligipääsetavuse parandamiseks võib hoone vajada näiteks invatõstukit, kaldteed või lävepaku künniseid. Neid tooteid võivad vajada erinevas vanuses inimesed: liikumispuudega inimesed, eakad ja lapsekäruga liiklejad. Selleks, et pakkuda ülevaadet Teresa tootevalikust kirjeldame lühidalt erinevaid invatõstukeid ja nende kasutamise viise. Isegi kui tundub, et olete leidnud sobiva toote, soovitame parima lahenduse saavutamiseks alati konsulteerida Teresa abivahendikeskuse spetsialistidega.

 

Platvormtõstuk

Platvormtõstuk ehk ka platvormlift või invalift on masin, kus ratastoolis olev inimene, rulaatori kasutaja või lapsekäruga liikleja kasutab tasapindade vahel liikumiseks tõstukile kinnitatud platvormi ja platvormi kinnitused koos tõstuki teega on kinnitatud trepiastmetele või põrandale. Alljärgnevalt erinevad platvormtõstukite tüübid;

 

Pööranguga platvormtõstuk

Selline platvormtõstuk on mõeldud pööranguga või keerd treppidele. Platvormi on võimalik kutsuda juhtmevaba puldiga, kuid sõitmiseks on enamasti olemas juhtmega pult, mida ratastoolikasutaja saab ise vajutada. Trepitõstuk liigub mööda hammaslatti ning pakib kutsudes platvormi automaatselt kinni ja lahti. Invatõstuk toimib akutoitel, laadides peatuskohtades. Platvormtõstukeid on võimalik paigaldada sise- ja välistingimustesse. Lähtudes tehnilistest võimalustest ning ruumi laiusest, paigaldatakse tõstuk enamasti postidega trepiastmetele või otse seinale. Tõstuki tee valmistatakse igale trepile individuaalselt ning enamasti on võimalik valida materjalide ja värvide vahel, et tõstuk sobituks keskkonda. Tõstuki rada on võimalik kasutada ka käsipuuna.

Pööranguga platvormtõstuk Stratos 1

Platvormtõstuk sirgetele treppidele

Mõeldud liikumisraskustega inimestele sirgetele treppidele. Ratastoolikasutajad saavad platvormi kasutada iseseisvalt. Invatõstuk laeb peatuskohas ja töötab akutoitel toimides ka elektrikatkestuse ajal. Platvorm klapib end ise kokku, et ruumi säästa. Ideaalne lahendus korterelamutesse, kus esimesel korrusele saamiseks on vajalik läbida üks sirge trepiosa.

Platvormtõstuk sirgetele treppidele

Vertikaalne platvormtõstuk

Vertikaalne platvormtõstuk pakub puudega inimestele mugavat võimalust siseneda hoonesse või avalikesse kohtadesse iseseisvalt. Tõstuk sobib eramutesse ning ka ühiskasutatavatesse hoonetesse ja avalikesse kohtadesse (haiglad, koolid, teatrid, hotellid, KOV asutused) ja nii sise- kui ka välistingimustesse. Platvormtõstukit on võimalik paigaldada peaaegu igale poole, kus on vajalik liikumine erinevatel tasapindadel.

Tõstukitel on erinevad tõstemehhanismid: käärtõstuki mehhanism ja hüdrauliline tõstemehhanism. Olemas on ka mobiilseid platvormtõstukeid, mida saab vastavalt vajadusele lihtsasti teisaldada. Seade on hädaolukordadeks varustatud akuga. Kinnitamisvõimalus on seinale või põrandale, kuid siiski tugevale ja tasasele pinnale. Selleks, et leida sobiv platvormtõstuk, tuleb kontakteeruda spetsialistidega, kes aitavad leida parima toote.

Vertikaalne platvormtõstuk Liftboy

Tooltõstuk

Tooltõstuk on mõeldud inimestele, kellel on treppidel liikumisega raskusi, nt eakatel. Tõstukit on lihtne ja turvaline iseseisvalt kasutada. Enamasti valmistatakse tõstuki tee kliendi trepi järgi ja sobib sirgetele, pööranguga ja keerdtreppidele ja nii sise- kui välistingimustes. Valida on võimalik erinevate värvide ja materjalide vahel, et tõstuk silma ei riivaks ega liigselt tähelepanu võtaks. Tooltõstuk on töökindel ning tõstuk töötab akutoitel, laadimine toimub peatustes.

Tooltõstuk Essential

Laetõstuk

Laetõstukit saab kasutada nii koduses keskkonnas kui ka asutustes, nt ujulates, hooldekodudes, haiglates, ja muudes kohtades. See paigaldatakse lakke ja ei võta ära väärtuslikku põrandapinda. Laetõstuki ja sinna kinnituva tõstelingu abil on võimalik kasutajat liigutada näiteks voodist ja põrandalt ratastooli, wc-potilt vanni, jne. Tavaliselt tuleb tõsteling eraldi juurde soetada, kuid see tähendab, et saab valida meelepärasema ja mugavama. Laetõstuk võimaldab abistajale minimaalset füüsilist koormust, pakkudes samas tõstelingul olijale mugavat, väärikat ja turvalist siirdumist või transporti. Kasutajat on võimalik elektriliselt üles-alla liigutada ning elektriliselt mööda laesiini liigutada terve maja ulatuses erinevate ruumide vahel, olenevalt kliendi vajadustest. Laetõstukit on võimalik kasutada ka iseseisvalt, nt amputeeritud jalgade või selja- kaelavigastuse korral, mis võimaldab ilma kõrvalise abita saada näiteks ratastoolist voodisse ja vastupidi.

Laetõstuk

Kaldteed

Kaldtee või ka invapandus on kõige enim kasutatav lahendus eri tasapindade vahel liikumiseks. Kaldtee on mõeldud kasutamiseks ratastooli, rulaatori, käimisraami, jalutuskepi, karkude ja ka lapsevankriga. Mööda invateid saab liigutada ka muid vahendeid näiteks jalg- ja mootorrattaid ning erinevaid kaupasid. Kaldteede puhul on vaja silmas pidada kahte olulist kriteeriumit: 1) kaldtee kaldenurk ei tohi olla suurem kui 10%. Ehk kui tasapindade vahe on nt 40 cm, siis sellisel juhul on vajalik kaldtee pikkusega 400 cm; 2) kaldtee resti valimisel on väga oluline valida rest, mida on võimalik kasutada ka jalutuskepi või karkudega.

Kaldteed jagunevad statsionaarseteks ja mobiilseteks (teleskoop kaldteed).

 

Statsionaarsed kaldteed valmistatakse vastavalt hoone parameetritele, vajadustele ning seadusest tulenevatele nõuetele. Statsionaarsed kaldteed paigaldatakse vaid üks kord ning peale hoolduse pole vaja nendega enam tegeleda. Selline kaldtee on enamasti valmistatud metallist ja on kuumtsingitud, vajadusel saame pakkuda ka alumiiniumist valmistatud kaldteid.

Statsionaarne kaldtee

 

Mobiilseid kaldteid on võimalik pikendada ja kokku panna ning neid nimetatakse ka transporditavatest kaldteedeks. Invateed on võimalik transportida, liigutada ja hoiustada tänu käepidemetele ning kergele materjalile, milleks on enamasti alumiinium. Kaldteed on libisemisvastased ja varustatud lukustusseadmega, mis teeb kaldteede kasutamise turvaliseks ja millega saab invarambi pikkust reguleerida. Valida tuleb sobiva pikkusega kaldtee, arvestades astme kõrgust. Teleskoop kaldteede puhul kehtib üldiselt reegel, et iga 20 cm aste tähendab 1 m pikkust kaldteed.

teleskoop kaldtee 800x640

 

Lävepaku künnis

Lävepaku künnis on sarnane kaldteedele, kuid kaldteedest väiksem ja lihtsamini paigaldatav või eemaldatav. Künnist kasutatakse lävepakkude ja madalamate astmete ületamiseks. See on mõeldud ratastooli ja rulaatori kasutajatele, kuid sobib ka eakatele, kellel jalad jäävad uksepakkude taha kinni. Tänu uksekünnistele on iseseisev liiklemine lihtsam ning turvalisem. Toodet on võimalik kasutada sees kui väljas ja künnist saab paigaldada olemasolevatesse kohtadesse, ehk see ei vaja hoone või väliala muutmist. Võimalik on ka terve või osa toapõrandast katta plastikust elementidega, et põranda tasapinda tõsta, näiteks vannituba või koridorid.

Lävepaku künnis

 

Kui teil tekkis huvi meie toodete vastu, võtke palun meiega ühendust info@teresa.ee, või tel. 6116820. Teeme kõik endast oleneva, et leida teile parim lahendus!