fbpx

Millist invatõstukit või kaldteed valida?

Invatõstukeid ja kaldteid on olemas mitmeid erinevaid liike. Millist toodet valida, sõltub suurel määral keskkonnast ja sellest, kui palju ruumi on hoones või avalikus ruumis. Lisaks määravad valikut inimese soovid, eesmärgid ja vajadused. Ligipääsetavuse parandamiseks võib hoone vajada näiteks invatõstukit, kaldteed või lävepaku künniseid. Neid tooteid võivad vajada  liikumispuudega inimesed, eakad ja lapsekäruga liiklejad. Selleks, et pakkuda ülevaadet Teresa tootevalikust kirjeldame lühidalt erinevaid invatõstukeid ja nende kasutamise viise. Isegi kui tundub, et olete leidnud sobiva toote, soovitame parima lahenduse saavutamiseks alati konsulteerida Teresa Abivahendikeskuse spetsialistidega.

 

Platvormtõstuk

Platvormtõstuk ehk ka platvormlift või invalift on masin, kus ratastoolis olev inimene, rulaatori kasutaja või lapsekäruga liikleja kasutab tasapindade vahel liikumiseks tõstukile kinnitatud platvormi. Platvormtõstuki kinnitused koos tõstuki teega on kinnitatud trepiastmetele või seinale.

Järgnevalt on välja toodud erinevad platvormtõstukite tüübid:

 

Pööranguga platvormtõstuk

Selline platvormtõstuk on mõeldud pööranguga treppidele või keerdtreppidele. Platvormi on võimalik kutsuda juhtmevaba puldi abil. Sõitmiseks on enamasti olemas juhtmega pult, mille abil kasutaja saab platvormtõstukit ise juhtida. Trepitõstuk liigub mööda hammaslatti ning pakib kutsudes platvormi automaatselt kinni ja lahti. Invatõstuk toimib akutoitel, laadimine toimub peatuskohas. Platvormtõstukeid on võimalik paigaldada sise- ja välistingimustesse. Lähtudes tehnilistest võimalustest ning ruumi laiusest, paigaldatakse tõstuk enamasti postidega trepiastmetele või otse seinale. Tõstuki tee valmistatakse igale trepile individuaalselt ning enamasti on võimalik valida materjalide ja värvide vahel, et tõstuk sobituks keskkonda. Tõstuki rada on võimalik kasutada ka käsipuuna.

Pööranguga platvormtõstuk Stratos 1

Platvormtõstuk sirgetele treppidele

Mõeldud liikumisraskustega inimestele võimaldades liikumist sirgetel treppidel. Ratastoolikasutajad saavad platvormi kasutada iseseisvalt. Invatõstuk laeb peatuskohas ja töötab akutoitel toimides ka elektrikatkestuse ajal. Platvorm klapib end ise kokku, et ruumi säästa. Ideaalne lahendus korterelamutesse, kus esimesele korrusele saamiseks on vajalik läbida üks sirge trepiosa.

Platvormtõstuk sirgetele treppidele

Vertikaalne platvormtõstuk

Vertikaalne platvormtõstuk pakub liikumispuudega inimestele mugavat võimalust siseneda hoonesse või avalikesse kohtadesse iseseisvalt. Tõstuk sobib eramutesse, ühiskasutatavatesse hoonetesse ning avalikesse kohtadesse (haiglad, koolid, teatrid, hotellid, KOV asutused) ja nii sise- kui ka välistingimustesse. Platvormtõstukit on võimalik paigaldada peaaegu igale poole, kus on vajalik liikumine erinevatel tasapindadel.

Tõstukitel on erinevad tõstemehhanismid: käärtõstuki mehhanism ja hüdrauliline tõstemehhanism. Olemas on ka mobiilseid platvormtõstukeid, mida saab vastavalt vajadusele lihtsasti teisaldada. Seade on hädaolukordadeks varustatud akuga. Kinnitamisvõimalus on seinale või põrandale, kuid siiski tugevale ja tasasele pinnale. Selleks, et leida sobiv platvormtõstuk, soovitame kontakteeruda Teresa spetsialistiga, kes aitab leida sobiva toote.

Vertikaalne platvormtõstuk DOMOSTEP3

Tooltõstuk

Tooltõstuk on mõeldud inimestele, kellel on treppidel liikumisega raskusi, näiteks eakatel. Tõstukit on lihtne ja turvaline iseseisvalt kasutada. Enamasti valmistatakse tõstuki tee kliendi trepi järgi ja sobib sirgetele, pööranguga ja keerdtreppidele ja nii sise- kui välistingimustes. Võimalik on valida erinevate materjalide ja värvide vahel, mis sobituksid olemasolevasse elukeskkonda.  Tooltõstuk on töökindel ning tõstuk töötab akutoitel, laadimine toimub peatustes.

Tooltõstuk Essential

Laetõstuk

Laetõstukit saab kasutada nii koduses keskkonnas kui ka asutustes, nt ujulates, hooldekodudes, haiglates. See paigaldatakse lakke, mistõttu ei võta tõstuk ära väärtuslikku põrandapinda. Laetõstuki ja sinna kinnituva tõstelingu abil on võimalik kasutajat liigutada näiteks voodist ja põrandalt ratastooli, wc-potilt vanni, jne. Tavaliselt tuleb tõsteling eraldi juurde soetada, abivajaja saab endale valida meelepäraseima ja mugavaima tõstelingu. Laetõstuk võimaldab abistajale minimaalset füüsilist koormust, pakkudes samas tõstelingul olijale mugavat, väärikat ja turvalist siirdumist või transporti. Kasutajat on võimalik elektriliselt üles-alla liigutada ning elektriliselt mööda laesiini liigutada terve maja ulatuses erinevate ruumide vahel, olenevalt kliendi vajadustest. Laetõstukit on võimalik kasutada ka iseseisvalt, nt amputeeritud jalgade või selja- kaelavigastuse korral, mis võimaldab ilma kõrvalise abita saada näiteks ratastoolist voodisse ja vastupidi.

Laetõstuk HandiMove

Basseinitõstuk

Basseinitõstukit on võimalik kasutada enamus ujulates, spades ja kodu basseinides. Tõstuk on mõeldud igas vanuses liikumisraskustega inimestele, kellel on basseinidesse sisse ja välja saamisega raskusi. Kasutaja istub tõstukil olevale toolile, mis viib ta vette või toob tagasi maapinnale. Tõstuki sujuv liikumine tagab mugava ja turvalise sisenemise-väljumise. Basseinitõstuk on tugev, vastupidav ja usaldusväärne. Töötab akutoitel. Kasutaja saab iseseisvalt tõstukit kasutada.

 

Kaldteed

Kaldtee või ka invapandus on kõige enim kasutatav lahendus tasapindade vahel liikumiseks. Kaldtee on mõeldud kasutamiseks ratastooli, rulaatori, käimisraami, jalutuskepi, karkude ja ka lapsevankriga liikujale. Mööda invateid saab liigutada ka muid vahendeid näiteks jalg- ja mootorrattaid ning erinevaid kaupasid. Kaldteede puhul on vaja silmas pidada kahte olulist kriteeriumit:

1) kaldtee kaldenurk ei tohi olla suurem kui 10%. Kui tasapindade vahe on nt. 40 cm, siis sellisel juhul on vajalik kaldtee pikkusega 400 cm;

2) kaldtee resti valimisel on väga oluline valida rest, mida on võimalik kasutada ka jalutuskepi või karkudega.

 

Kaldteed jagunevad statsionaarseteks ja mobiilseteks (teleskoop kaldteed).

 

Statsionaarsed kaldteed valmistatakse vastavalt hoone parameetritele, vajadustele ning seadusest tulenevatele nõuetele. Statsionaarsed kaldteed paigaldatakse vaid üks kord ning peale hoolduse (nt. lumekoristus) pole vaja nendega enam tegeleda. Selline kaldtee on enamasti valmistatud metallist ja on kuumtsingitud. Kuumtsink kaitseb metalli roostetamise vastu.

Statsionaarne kaldtee

 

Mobiilseid kaldteid on võimalik pikendada ja kokku panna ning neid nimetatakse ka transporditavateks kaldteedeks. Invateed on võimalik transportida, liigutada ja hoiustada tänu käepidemetele ning kergele materjalile, milleks on enamasti alumiinium. Kaldteed on libisemisvastased ja varustatud lukustusseadmega, mis teeb kaldteede kasutamise turvaliseks ja millega saab invarambi pikkust reguleerida. Valida tuleb sobiva pikkusega kaldtee, arvestades astme kõrgust. Teleskoop kaldteede puhul kehtib üldiselt reegel, et iga 20 cm aste tähendab 1 m pikkust kaldteed.

 

Lävepaku künnis

Lävepaku künnis on sarnane kaldteedele, kuid kaldteedest väiksem ja lihtsamini paigaldatav või eemaldatav. Künnist kasutatakse lävepakkude ja madalamate astmete ületamiseks. See on mõeldud ratastooli ja rulaatori kasutajatele, kuid sobib ka eakatele, kellel jalad kipuvad takerduma uksepakkude taha. Tänu uksekünnistele on iseseisev liiklemine lihtsam ning turvalisem. Toodet on võimalik kasutada sees kui väljas ja künnist saab paigaldada olemasolevatesse kohtadesse, ehk see ei vaja hoone või väliala muutmist. Võimalik on ka terve või osa toapõrandast katta plastikust elementidega, et põranda tasapinda tõsta, näiteks vannituba või koridorid.

Lävepaku künnis

 

Vaata meie invatõstukite ja kaldteede tootevalikut. Huvi korral võtke palun meiega ühendust info@teresa.ee, või tel. 6116820. Teeme kõik endast oleneva, et leida teile parim lahendus!