Eneseväärikust ja normaalset elurütmi aitavad säilitada õigesti valitud pidamatushooldusvahendid, mis on: turvalised, mugavad, diskreetsed, lekkekindlad, kehakuju arvestavad, lihtsasti paigaldatavad ja eemaldatavad, tagavad paigalpüsimise ja võimaldavad sõltumatut tegutsemist ja liikumist, on nahasõbralikud, piisava imavusastme – ja kiirusega.
Mähkme valik sõltub pidamatuse raskusastmest – mida raskekujulisem see on, seda suurema imavusega mähe tuleb valida (imavus on kirjas pakendil). Erinevatel tootjafirmadel on kasutusel erinevad imavuse näitajate süsteemid. Näiteks TENA toodetel on 8 tilga süsteem, värv ja toote nimetus. Erinevad on vedelikuindikaatorid: TENA toodetel värvub kollane indikaator siniseks mähkme täitumisel, MoliCare toodetel kaob sinine indikaator mähkme täitumisel ära. Mähkmetel on reeglina ka lõhnaneutraliseerija.
Pidamatushooldusvahendid jagunevad vastavalt pidamatuse astmele:
- kergeks – pidamatuse sidemed, võivad olla eraldi meestele ja naistele
- keskmiseks – püks-, vorm- ja vöömähe, imavad püksid)
- raskeks – püks-, vorm- ja vöömähe, imavad püksid)
Sobiliku keskmise või raske pidamatuse mähkme valikul on vajalik teada puusaümbermõõtu.
Lugege sidemete, mähkmete, imava aluspesu, imavate voodikaitselinade eri tüüpide kohta siit.
Tehnilised abivahendid aitavad igapäevatoimingutega iseseisvamalt toime tulla. Abivahendi valikul tuleb arvestada järgmiste teguritega:
- inimese sooliste ja vanuseliste erisustega;
- kasutuskeskkonna ja sellest tulenevate nõuetega abivahendi disainile ja vastupidavusele;
- abivahend peab vastama vajadustele;
- olema kasutajale mugav, meeldiv ja ohutu.
Abivahendi valikul soovitame kindlasti pöörduda nõu saamiseks Teresa Abivahendikeskuse spetsialistide poole, meie keskused asuvad üle Eesti kontakt
Abivahendid jagunevad kasutusviisi järgi:
- liikumise abivahendid;
- tualeti kasutamise abivahendid;
- vanni ja duši abivahendid;
- lamaja haige abivahendid;
- haige ümberasetamise abivahendid, tõstukid;
- taastusravi ja treeningu abivahendid;
- teised igapäevaelu toetavad abivahendid.
Riik kompenseerib suure hulga abivahendite ostmist ja rentimist. Siia hulka kuulub enamik eespool nimetatud pidamatushoolduse ja tehnilistest abivahenditest, lisaks kateetrid, uriinikogumiskotid. Täpsemalt saab soodustingimustel abivahendite soetamise korrast lugeda lehelt abivahendite riiklik toetussüsteem.
NAHAHOOLDUSVAHENDID
Oma füsioloogilisi ülesandeid saab täita ainult puhas nahk ja pidamatuse all kannatavate inimeste puhul muutub selle õige hügieen eriti tähtsaks. Silmas tuleb pidada, et eakate inimeste nahk on kuivem ja õrnem, nahakahjustused tekivad hõlpsamini ja paranevad kauem. Teresa Abivahendikeskustest ja veebipoest saab osta mitmesuguseid õrnale nahale sobivaid vahendeid ja meie konsultandid annavad meelsasti nõu ka nende kasutamiseks.
Naha pesemise vahendid on õeldud igapäevaseks naha puhastamiseks. Tundliku naha pesemiseks on soovitatav kasutada vett ja seepi asendavaid pesukreeme, mis sisaldavad nahka kaitsvaid õlisid ja kuivamist takistavaid aineid. Suurt tähelepanu tuleb pöörata intiimhügieenile.
Pesukreem – asendab igapäevast vee ja seebiga pesemist. Pesukreem kantakse pesukindale või pesulapile ja sellega pühitakse kogu keha või soovitud keha piirkond. Pesemise järgselt ei ole tavaliselt vaja peale kanda nahka pehmendavaid tooteid.
Pesuvaht – asendab igapäevast vee ja seebiga pesemist. Pesuvaht kantakse pesukindale või pesulapile ja sellega pühitakse kogu keha või soovitud keha piirkond. Pesemise järgselt ei ole tavaliselt vaja peale kanda nahka pehmendavaid tooteid.
Pesukindad – sama pehmed kui keha pesemise lapp, kuid kinnast on mugavam kasutada. Kätte tõmmatud kindale valatakse kehahooldustoodet ja kantakse puhastatavale kehapiirkonnale. Kinda teise poolega saab naha pärast kuivatada.
Niisutatud salvrätid ja pesukindad – eelniisutatud pehme rätik, mis on mõeldud keha kiireks puhastamiseks. Asendab igapäevast vee ja seebiga pesemist. Puhastusvedelik ei vaja mahapesemist. Toode ühendab pesukinda ja pesuvahendi kasutamise, mis muudab naha puhastamise lihtsamaks.
Vannimütsid – lihtne ja mugav juuste pesemise võimalus, kui tavaline peapesu on raskendatud. Juukseid ei ole vaja veega niisutada ega loputada. Pärast kasutamist kuivatada juuksed rätikuga.
DESINFEKTANDID
On keemilise koostisega puhastusained, mis muudavad mikroobid kahjutuks.
NAHAKAISTEVAHENDID
Tundlik ja vananev nahk vajab loomuliku niiskustaseme tagamiseks lisaniisutust ja –kaitset. Sobivad kreemid ja salvid, mis rahustavad nahka ja aitavad sellel vajadusel kiiremini paraneda.
Nahahoolduskreem – kuivale ja tundlikule nahale mõeldud kreemid, mis imenduvad hästi ja pakuvad nahale kaitset kuivuse eest. Kreeme peaks kasutama pärast vee ja seebiga naha pesemist.
Ihupiim – normaalsele ja kuivale nahale mõeldud niisutaja, mis muudab naha pehmeks ja elastseks. Ihupiim imendub kiirest naha sisse, jätmata nahka rasvaseks.
Kaitsekreem – mõeldud naha kaitseks uriini ja teiste ärritajate eest. Peamiselt kasutamiseks mähkmealusel nahal, kuid võib kasutada ka teistes kaitset vajavates piirkondades.
Tsinkkreem – mõeldud naha rahustamiseks, taastamiseks ja kaitsmiseks. Sobib kuivale, tundlikule ja lõhenenud nahale. Peamiselt kasutamiseks mähkmealusel nahal, kuid võib kasutada ka teistes kaitset vajavates piirkondades.
Kogu põetuse ja hooldusvahendite sortimendiga saate lähemalt tutvuda meie e-poes ja Teresa Abivahendikeskustes kohapeal – leia omale lähim kauplus siit.
SIDEMED, MÄHKMED JA ALUSLINAD
Vaata täpsemat valikut meie e-poes vastavalt täiskasvanute mähkmed
Sobivad naistele kerge ja keskmise pidamatuse korral. Pesukaitsed ja sidemed kinnitatakse kleepribaga aluspükste külge.
Sobivad meestele kerge kuni keskmise pidamatuse korral. Pesukaitsed ja sidemed kinnitatakse kleepribaga aluspükste külge.
Sobivad aktiivsele ja iseseisvale inimesele keskmise ning raske pidamatuse hoolduseks. Imavaid pükse võib kasutada nagu tavalist aluspesu. Neid on lihtne iseseisvalt jalga tõmmata ning lahtirebitavad küljed hõlbustavad pükste vahetamist. Saadaval on ka värvilised imavad püksid, mille leiate nii naiste kui meeste kategooriast.
Valged – pants imavad aluspüksid Värvilised – imav aluspesu
Vöömähe sobib nii voodihaigele kui aktiivsele inimesele keskmise ja raske pidamatuse korral. Tänu vööle saab mähkme lihtsalt paigaldada nii hooldaja kui ka kandja iseseisvalt. Saab korduvalt avada ja sulgeda (näiteks WC-sse minekul). Jätab küljed avatuks – näiteks süsti tegemiseks ei pea mähet ära võtma. Mähe valitakse vastavalt pidamatuse raksusastmele ja puusaümbermõõdule.
Püksmähkmed sobivad igat tüüpi pidamatuse puhul ja neid on saadaval erineva suuruse ja imavusega. Püksmähkmed kinnitatakse külgede pealt kleepribade abil. Mähe valitakse vastavalt pidamatuse raksusastmele ja puusaümbermõõdule.
Vormmähkmeid hoiavad kindlalt paigal fikseerivad võrkpüksid, mis tõmmatakse jalga õmblused väljaspool.
Mähe valitakse vastavalt pidamatuse raskusastmele, fikseerivad püksid vastavalt puusaümbermõõdule.
Aluslinu ja madratsikatteid soovitatakse kasutada voodi või tooli kaitseks uriinilekete eest, samuti hügieeniprotseduuride läbiviimise ajal. Valikus on nii ühekordsed, kui korduvkasutatavad linad (tavalised ja madratsi alla keeratavate tiibadega) ning katteid (nurgast kummidega või seelikuga). Imava aluslina pannakse voodilina peale ning selle sisu ei lase voodilinadel ja madratsil märguda. Soovitatav kasutada õige mähkme leidmise perioodil, et voodi jääks lekete korral kuivaks. Õigesti valitud mähkme puhul ei ole kaitselina kasutamine vajalik. Madratsikaitse on mitteimav lekkeid takistav kate, mis pannakse madratsi peale. Soovi korral võib katte peale panna ka lina, aga kuna pind on puuvillane või frotee, siis üldjuhul pole lina lisamine vajalik. Katted on kergesti masinas pestavad.